Návod na výrobu robota
Návod na výrobu robota
Návodů, jak postavit robota, či nějaké to solární vozítko, jsou české i zahraniční weby plné, jediné co mě vždy při jejich konstrukci chybělo, a občas i dost trápilo, byl postup a doporučení třeba na vhodný materiál, technologické postupy a další konstrukční překážky. Proto jsem se rozhodl popsat některé z postupů, které se mě osvědčily. V první řadě vás tímto článkem nechci nikterak navádět a říkat vám, že jen tyto postupy jsou dogmatem, kterým se musíte řídit, či nějak vám kázat že tohle či tohle je zrovna to nejlepší.
![]()
Když jsem poprvé začínal stavět svůj první model solárního robota, ono spíš se dá říci solárního vozítka. Snažil jsem se aby vypadalo HI-TECH. Používal jsem proto různé součástky z CD romek, magnetofounů, a videí. Pro pohled oka, krása, ale z hlediska funkčnosti nevyhovující. Model byl zbytečně moc těžký, neohrabaný, neměl žádnou statiku, a byl rád, když se vůbec pohnul z místa. Začal jsem proto postupně ubírat díl po dílu, a vozítka odlehčovat. V této době pro mě byl nejpoužívanějším materiálem pro stavbu plech, duralové profily, těžkopádné motorky z kazeťáků a další bastlíři odpusť: dílenské havěti.
Jako první materiál, který by mohl být víc než vhodný, mě padl do ruky měděný drát označovaný jako Cu 1,5. Výhodou tohoto materiálu je jeho tvárnost a s tou jde ruku v ruce kreativita, kterou můžete uplatnit při modelování nejrůznějších tvarů. A tak vznikl první model.
Jeho bezesporu velikou výhodou je dobrý a silný převod, který byl utvořen pomocí několika ozubených koleček a hřídelek. Nechci se chlubit, ale tento model již při minimálním osvětlení zdolává i ty nejtěžší terénní úpravy. Tento fakt je dobrý pro případ, že vozítko pošlete na planetu Mars, ale není vhodný, pokud s ním chcete soutěžit v soutěži o nejrychlejší model. Ale zpět ke konstrukci, jak je tedy patrné, celá konstrukce je velmi jednoduchá. Pomocí vnitřku z elektrikářské svorkovnice má udělané řízení směru, a pomocí AKR svorek má udělané úchyty na hřídelky. Posledním důležitým faktem jsou kolečka z CD-rom mechanik na kterých je navlečen O kroužek pro lepší adhesi. Elektronická část zůstala stejná jako v uveřejněném článku v sekci schémata.
Zde je další robot. A vznikl tak již rychlostně přijatelný model, pravdou zůstává, že použitý motorek není zrovna optimální tahoun, ani rychlík, ale dokáže vyžít i s velmi malou trochou elektrické energie. Celek vozítka byl navržen na maximální rozložení zátěže po celé jeho délce.
Zde je schéma jednoduchého obvodu robota:
Podvod
(Haha, 12. 11. 2010 11:08)